Chcel som si dať dnes pauzu od blogovania. No nedá sa. Vcelku príjemné sobotné odpoludnie zasmradila plynová demagógia PS a OLaNO. Osobitne od pána Valáška, magistra lží , nepríliš rozhľadeného Štefunka a ďalších „expertov“ na tč. plynové dezinformácie.
K plynovej demagógii PS sa pridalo aj OLaNO, takže pokojne hovorme o demagogickej koalícii PS/OLaNO. Podstatou ich dnešných tvrdení je, že SR má skoro najdrahší plyn v EU a môže za to samozrejme Smer SSD, ktorý to svojim 15 ročným vládnutím dopustil.
Ako vždy a vo všetkom , tak aj v tej zmienke o 15 rokoch vlády Fica a Smeru PS/OLaNO opakovane klamú. Smer v kuse od pádu Mečiara nikdy nevládol dlhšie ako 8 roky. V postmečiaristickej ére 8 rokov /1998-2006/ vládli liberálny Dzurinda a ešte liberálnejší Mikloš. V 2006-2010 prvýkrát vládol Smer SSD – v zložitej koalícii s HZDS, ZRS a SNS. Potom prišli 2 roky kazisvetky Radičovej, Fígeľa a Sulíka. Po nej vládol Smer opäť 4 roky /2012-2016/ sám a v 2016-2020 opäť v ťažkej koalícii s SNS a Hídom. Nasledovala 3 ročná hrôzovláda olajnákov Matoviča a Hegera a progresívneho Odora. Teraz cca rok a trištvrte opäť vládne Smer -v azda najťažšej koalícii, aká tu v SR bola.
Obdobie po Mečiarovi bolo charakteristické tým, že sa v ňom striedali budovateľské obdobia ľavice s deštruktívnymi obdobiami pravice. Čo Fico po dzurindistickom privatizačnom pekle dal trochu do poriadku, to následne zničili Radičovej liberáli a len čo sa SR po 8 rokoch vlády Smeru naša republika trochu pozviechala, opäť sa na nej vyzúrili pravicoví populisti a liberáli. Tentokrát tak dôkladne, že konsolidačné 4 roky Ficovej ozdravnej kúry všetky škody spáchané Matovičom, Hegerom a Odorom úplne neodstránia.
Tak či onak, celkove v postmečiarovskej ére vládla pravica 13 rokov a ľavica vládla14 rokov. Takže ak niekto niečo zlé v SR dopustil, bola to takmer rovnakým dielom pravica i ľavica.
Ale vráťme sa k predmetu blogu, ktorým je plynová demagógia. Po prvé, nie je pravda, že SR má vďaka prevahe ruského plynu skoro najvyššie ceny plynu v EU. V prípade plynu pre domácnosti máme v SR naopak podľa bruselského Eurostatu takmer najlacnejší plyn v EU. Pokiaľ ide o plyn pre podnikateľov, máme nižšie ceny ako majú podnikatelia vo Švédsku, Dánsku, Fínsku a sme na cca rovnakej úrovni ako Nemecko. Ide o aktuálne ceny, nie o tzv. potenciál ich rastu v budúcnosti. V ňom sme naozaj takmer najhorší-ide však o možný dopad zákazu dovozu plynu z Ruska, ktorý najviac v celej Európskej únii -priam zničujúco, zasiahne SR. Ficove vlády. ani minulé a ani tá dnešná za to ale nemôžu.
Môže za to fanaticky rusofóbna bruselská EK resp. ER a EP. Fico sa dnes snaží hrôzu, aká nás čaká od 1.1,2028 zmierniť. Či sa mu to podarí nevedno, pretože naráža nielen na nepriateľské prostredie Bruselu ale aj na priam chrapúnsku politiku „čím horšie tým lepšie“ zo strany našej dnešnej opozície.
Ceny importovaného plynu závisia vo všeobecnosti od toho či ide o potrubný plyn alebo o LNG. No a závisia aj od toho, či sú ceny dohodnuté ako spotové t.j. platné pre daný okamih vývoja na burze alebo či ide o ceny na báze dlhodobých kontraktov. Vo všeobecnosti je plyn z potrubia pre krajiny, do ktorých potrubie vedie priamo z náleziska lacnejší ako LNG. LNG je lacnejší iba v krajinách, kam plynové potrubie nevedie. Naopak LNG je výrazne je drahší v krajinách ktoré nemajú prístup k moru a sú ´daleko od LNG terminálov.
Spotové ceny plynu sú v prevažnej dĺžke roka drahšie ako dlhodobo kontrahované odbery plynu. Lacnejšie sú spotové ceny v mesiacoch nízkeho konzumu /letné mesiace/ alebo počas finančných či odbytových kríz alebo vojnových konfliktov. Drahšie sú naopak v zime a počas ekonomickej konjunktúry a relatívne pokojnej politickej situácie.
Dlhodobo kontrahované ceny súvisia so záväzkom odberateľov stabilne v určených objemoch brať plyn za dlhodobo dohodnutú cenu. V tejto cene je neraz zakomponovaná aj väčšia množstvenná zľava než v prípade spotových cien a sú tam aj iné vzájomne výhodné prvky dodávateľsko-odberateľského vzťahu. Dlhodobo kontrahované ceny sú spravidla nižšie ako ceny spotové. No v istých krátkych obdobiach môžu byť aj vyššie. Napr. v lete alebo v krízovej perióde nízkeho rastu HDP.
– A práve tento fakt dnes využívajú demagógovia ako sú „experti“ z PS/OLaNO. Nečudo, že sa ozývajú práve teraz v lete a navyše v čase, keď EU zápasí s krízovými javmi v ekonomike, osobitne v priemysle. Teraz sú spotové ceny plynu naozaj o trochu nižšie než sú ceny za dlhodobé dodávky potrubného plynu.
Z uvedeného vyplýva, že pre SR je najvýhodnejšie mať potrubný plyn z Ruska a to na základe dlhodobých kontraktov. Tento plyn môže byť v niektorých momentoch /leto, ekonomická kríza/ drahší ako LNG spotový plyn. No poväčšine roka a v dlhodobejšom horizonte je v priemere lacnejší ako napr. LNG plyn za spotové ceny, dopravovaný do SR dlhou a zložitou transportnou trasou cez viacero štátov.
Toto je prirodzená situácia. V situácii, ak do obchodovania s plynom umelo zasiahne politika-rôzne zákazy, sankcie, ekologické a politické obmedzenia, nehovoriac o vojnách v mieste nálezísk zemného plynu alebo v mieste skvapalňovania LNG, či v miestach po transportných trasách – sa cenová situácia plynu radikálne mení. Zväčša krátkodobo, no dakedy je cenová neistota až nepríjemne dlhá.
My na Slovensku takýto čas neistoty práve žijeme. Plyn za najvýhodnejšie ceny-ruský plyn z potrubia cez Ukrajinu Zelenskyj zablokoval. Dlhodobo kontrahovaný ruský plyn preto musíme dovážať po drahších trasách. Aj tento plyn-lebo ide o ruský plyn, hoci plynúci cez Turecko, však EU chce zablokovať. Keby zablokovať-ale EU ho chce zakázať !
No a tu sme v epicentre našej možnej pohromy. Ak sa Ficovi nepodarí v Bruseli dohodnúť výnimku alebo kompenzácie zvýšených nákladov na plyn, KTORÉ SME NEZAVINILI my ale ktoré zavinil Brusel, potom bude s nami zle-nedobre. Plyn samozrejme budeme môcť kúpiť za spotové ceny od rôznych svetových dodávateľov. Pretože však k nám zo žiadneho náleziska okrem nálezísk v RF nevedie žiadne plynové potrubie, budeme musieť kupovať LNG plyn a ten potom zložito, cez rôzne ad hoc potrubia z miest, kde sa LNG mení na plynové skupenstvo, dopravovať na Slovensko.
Nie vinou nečinnosti 15 rokov vlády Smeru, ale vinou 3 ročnej extrémne rusofóbnej politiky Bruselu sa Slovensko spomedzi krajín EU ocitne v úplne najhoršej situácii. Pre tak priemyselnú krajinu akou je SR dokonca v priam likvidačnej situácii. Jediné čo nám zostáva, je bojovať za výnimku dlhdobejšieho odberu ruského plynu /potrubného cez Turecko alebo LNG/ a ak s tým Brusel nebude súhlasiť, potom bojovať aspoň za úhradu penále Gaspromu: za neodber kontarhovaného plynu / v miliardách eur/ a za kompenzáciu zvýšených nákladov na LNG alebo za potrubný plyn dopravovaný drahším transportom.
Je tu samozrejme aj tretia možnosť – nerešpektovať zákaz EU, no tá by znamenala v prvej fáze stratu eurofondov hlasovacieho práva a v druhej fáze faktické /nemusí byť formálne realizované/ ukončenie členstva v EU.
-Ibaže to by znamenalo horší rating SR a vyššie náklady na refinancovanie štátneho dlhu, odchod investorov a stratu trhov pre slovenské fabriky. Dokonca by sme mohli čakať i také nepriateľské kroky Západu, ako sú sankcie či bojkot našich výrobkov, našich peňažných úverov, penalizáciu á la Trump cez importné clá a ,množstvo nepekných, agresívnych vecí, ktorých je neoimperiálny Západ schopný a ktorými je povestný.
Takže ako ďalej, Slovensko ? Nuž určite nie tak, ako to robí PS/OLaNO. Určite nie demagogickými útokmi na súčasnú vládu, ktorá v situácii, ktorú SR nezavinila /lebo nezačala vojnu na Ukrajine, nevyzbrojuje ruského „agresora“ a nemohla vojnu na Ukrajine ani nijako predpokladať/ miesto zjednotenia sa proti ranám z Bruselu chce ešte zvnútra štátu útočiť na vládu tou najhrubšou demagógiou. A chce tak vrážať Slovensku nôž do chrbta.
SR v minulosti i dnes usiluje o postupnú a cenovo výhodnú diverzifikáciu zdrojov plynu a trás jeho transportu. Robila a robí to však v špecifickej situácii, keď musí odchádzať od cenovo výhodného ruského plynu, teda z akejsi energetickej pohody, ku cenovo nevýhodným alternatívam /z hľadiska ceny plynu samotného alebo ceny a náročnosti jeho transportu/. Teda keď musí ísť z plynovej pohody do plynového pekla.
Normálna diverzifikácia je logická vtedy, keď odberateľ hľadá lacnejšie príp. perspektívnejšie alternatívy k existujúcemu stavu. Nie vtedy, keď mu niekto jeho cenovo a transportne výhodné dodávky zvonku brutálne zničí a núti ho diverzifikovať smerom k horšiemu. Diverzifikuje sa od dobrého k lepšiemu, nie od dobrého k horšiemu.
Viem, tieto veci sú ťažké na čítanie. Vyžadujú si istú ekonomickú erudíciu, schopnosť chápať čítaný text a mať na čítanie čas a trpezlivosť. Viem, že prečítať pár lacných demagogických táranín od expertov PS/OlaNO je ľahšie. A pre nepriateľov Ficovej vlády aj príjemnejšie. Napriek tomu dúfam, že tieto riadky padnú na úrodnú pôdu aspoň u tých Slovákov, ktorí sú -slovami klasika- súci na slovo. Súci na triezve, demagógie a lží zbavené „slovo“. Na slovo, ktoré triezvo hovorí o našich dnešných problémoch a možnostiach ich riešenia v budúcnosti.
Táranie neznalého trolla... ...
Klameš ráno, naobed a večer, ako správny... ...
Smiať sa môžeš, ale iba na vlastných klamstvám... ...
P.S: Chválim Fica, že presne 19 rokov od... ...
Tak dobre som sa už dlho nenasmial. Dedko... ...
Celá debata | RSS tejto debaty